Choinki na świecie. Jak wyglądają i czym są ozdabiane w różnych zakątkach globu?

Część 1

Choinki nierozerwalnie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Chociaż drzewka same w sobie potrafią być naprawdę piękne, to i tak wiele osób, zgodnie z tradycją ozdabia je na różne sposoby.

Pewnie doskonale wiesz, jak wyglądają choinki w Polsce. A czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak dekorują je na przykład mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Francji lub Wielkiej Brytanii? Sprawdziliśmy to dla Ciebie!

Skąd wzięła się tradycja dekorowania choinki na święta?

Pierwsze choinki bożonarodzeniowe wywodzą się z Niemiec. To jest dłuższa tradycja, niż mógłbyś przypuszczać. Jest związana z wiarą ewangelicką i rozpoczęła się już w XVI wieku. W dalszej kolejności dotarła do Francji.

Natomiast brytyjska królowa Wiktoria, sprawiła, że ten zwyczaj dotarł do Ameryki i rozprzestrzenił się na całą Europę. W Polsce pierwsze dekorowanie choinek miało miejsce dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.

Co ciekawe, kościół katolicki uznał bożonarodzeniowe drzewka za symbol religijny dopiero w XVIII wieku. Wcześniej ubieranie choinki kojarzyło się z pogańskimi rytuałami. Musisz przyznać, że nie był to zbyt korzystny PR. Mimo to, ludzie, a w szczególności dzieci lubiły dekorować choinki. Zresztą to się nie zmieniło do dzisiaj.

Wraz z upływem lat powstawały, nowe, bardziej wyszukane ozdoby świąteczne. Na samym początku w Polsce na choinkach, wisiały wyłącznie dekoracje z papieru oraz jabłka. Te proste dekoracje i tak robiły wrażenie.

Miały też tę zaletę, że były bardzo łatwo dostępne. W przeciwieństwie do niektórych współczesnych ozdób nie były szkodliwe dla środowiska naturalnego.  Na choinkach czasami wieszano również własnoręcznie upieczone pierniczki. Trudno było ich nie zjeść przed Wigilią!

Mogły być to również inne ciasteczka w klimacie świątecznym lub orzechy. Taka choinka prezentowała się naprawdę pięknie i smakowicie!

I teraz pora na kolejną ciekawostkę, jeżeli chodzi o ozdoby świąteczne. Czy wiesz, kiedy na choinkach zaczęto wieszać światełka? Jak myślisz, kiedy ten wynalazek stał się powszechnie znany i lubiany?

Może być dla Ciebie sporym zaskoczeniem fakt, że już w XVII wieku powstały pierwsze  światełka bożonarodzeniowe. Nie, nie elektryczne. Na to było jeszcze zdecydowanie za wcześnie.

Pierwsze tego rodzaju ozdoby występowały w postaci niewielkich świeczek. Jak możesz się domyślić, ich wieszanie na choince było w sprzeczności ze wszystkimi zasadami ppoż. Wiele choinek się zapalało. Czasami takie ,,światełka” doprowadzały nawet do pożaru domu.

Dlatego całe szczęście, że z czasem zastąpiło je elektryczne oświetlenie, które w troszkę zmienionej formie znamy do dzisiaj.

Co symbolizują poszczególne ozdoby choinkowe w tradycji katolickiej?

Wrócimy jeszcze dosłownie na chwilę do religijnych tematów, do naszych, polskich tradycji, a później już pokażemy Ci, jak wyglądają choinki w innych częściach globu.

Zielony kolor drzewka, niezależnie od tego, czy jest to choinka sztuczna, czy naturalna, symbolizuje nadzieję i odradzające się życie. Świąteczny łańcuch choinkowy oznacza więzi rodzinne. Jabłka to zdrowie, a orzechy – dobrobyt i siła.

Jak wyglądają choinki w Stanach Zjednoczonych?

Amerykanie bardzo lubią jadalne ozdoby na choinkach. Właśnie dlatego na bożonarodzeniowym drzewku w Stanach można zobaczyć na przykład cukierki, pomarańcze, owoce żurawiny suszonej, czy dobrze wszystkim znane, landrynki w kształcie laski.

Mają one kształt litery J. Legenda mówi o tym, że symbolizowała ona pierwszą literę imienia Jezusa.

W Ameryce większość osób decyduje się na sztuczną choinkę. Co ciekawe, często w tym kraju można kupić już udekorowane drzewko. Może to jest oszczędność czasu, ale kradnie całą frajdę ubierania go razem z całą rodziną.

Pewnie Amerykanom bardzo spodobałyby się nasze choinki diamentowe na pniu, które są zdobione brokatem, a także dodatkowo szyszkami oraz jarzębiną. Hitem jest również to, że większość choinek w Stanach ma już w komplecie światełka.

Dodatkowo, w tej części świata, króluje tradycja dekorowania domów. Mnóstwo światełek, girlandy, wieńce bożonarodzeniowe. Trzeba przyznać, że co roku ich podwórka wyglądają wspaniale.

Jak ubierają choinki na Boże Narodzenie Francuzi?

Jak myślisz w tym przypadku będzie skromnie, czy raczej na bogato? Jeżeli chcesz mieć drzewko bożonarodzeniowe w stylu francuskim, to powinieneś wybrać sztuczną choinkę, która wygląda jak żywa.

Możemy Ci zaproponować na przykład choinkę PE naturalną. Jest trwała i zachowuje swój początkowy kształt przez długie lata. Gałęzie drzewka mają wielowymiarowy kolor. Jej podstawa jest udekorowana naturalną jutą.

Francuzi na swoich choinkach najczęściej zawieszają  delikatne białe, złote lub przezroczyste bombki. Do nich warto dodać jasne światełka LED o ciepłym odcieniu, które sprawią, że całe pomieszczenie będzie wyglądało niezwykle przytulnie.

Na końcach gałęzi powinny się znaleźć złote kokardki, które dodadzą elegancji i stylu Twojemu drzewku. Ostatnim elementem będą oczywiście wstążki lub koraliki. Doskonale zastąpią one łańcuchy. Prawda, że nie potrzeba wielu dekoracji, aby mieć w swoim domu choinkę sztuczną w stylu francuskim?

Jak wyglądają bożonarodzeniowe drzewka w Wielkiej Brytanii?

Jak to zwykle w Anglii, wszystko zaczyna się od rodziny królewskiej. Pierwsza choinka w tym kraju stanęła na Zamku Windsor. Było to dokładnie w 1842 roku. Obecnie w Anglii, im bardziej choinka rzuca się w oczy, tym lepiej.

Na ich choinkach możemy zobaczyć zabawki, mnóstwo światełek, oraz innych równie wyrazistych ozdób świątecznych. Współcześnie najbardziej znana brytyjska choinka znajduje się na Trafalgar Square. To prezent dla Anglików od Norwegów za pomoc udzieloną im w czasie II wojny światowej.

Jak podobała Ci się ta część o choinkach w różnych częściach świata? Czy coś Cię zainspirowało i znajdzie się na Twojej w tym roku? W kolejnej omówimy następne Państwa. Dowiesz się między innymi, jak wyglądają bożonarodzeniowe drzewka w Skandynawii, na Ukrainie, w Chinach, Japonii, oraz w Meksyku.

Część 1